Skip to content

321 Penn Harbourton Rd(Block 50 Lot 15.02)Pennington, NJ 08534

Built 1985
Farm (Regular)

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block50
Lot15.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class19
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,513
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
36%
Improvement Value:$479,900
64%
Total Assessment$749,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,674+3.3%
2024$22,917-0.1%
2023$22,939-9.3%
2022$25,286+15.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,513DeedBook 6334, Page 295Recorded7/19/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1985