Skip to content

15 Burd RdPennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2003

Property Information

Block50
Lot44.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,684
Acreage2.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,900
36%
Improvement Value:$485,500
64%
Total Assessment$758,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,943+3.3%
2024$23,177-0.1%
2023$23,199+2.5%
2022$22,638+2.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3388, Page 60