Skip to content

4 Hunters Ridge DrivePennington, NJ 08534

Built 1998

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block50
Lot44.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,455
Acreage2.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
42%
Improvement Value:$419,900
58%
Total Assessment$723,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,854+3.3%
2024$22,122-0.1%
2023$22,144+2.5%
2022$21,608+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft3,455DeedBook 6406, Page 262Recorded6/17/2020

Property Sale

Sale
$542,000
DeedBook 3676, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1998