Skip to content

295 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1991

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block50
Lot7.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SF/DET GAR
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,999
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,800
44%
Improvement Value:$328,400
56%
Total Assessment$591,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,664+3.3%
2024$18,067-0.1%
2023$18,085+2.5%
2022$17,647+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000
Sq Ft2,999DeedBook 6452, Page 1639Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 3530, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2394, Page 222