Skip to content

175 Woosamonsa Rd(Block 51 Lot 22.02)Pennington, NJ 08534

Built 1832
Farm (Regular)

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Aug 23, 2006

Property Information

Block51
Lot22.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class22
Description2SF/DG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage5,739
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,000
18%
Improvement Value:$1,312,000
82%
Total Assessment$1,600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,512+3.3%
2024$48,896-0.1%
2023$48,944+2.5%
2022$47,760+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,400,000
DeedBook 5463, Page 258

Property Sale

Sale
$2,228,000
DeedBook 4577, Page 94

Property Sale

Sale
$925,000
DeedBook 3190, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1832