Skip to content

19 Harbourton Ridge DrPennington, NJ 08534

Built 1996

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Mar 13, 2019

Property Information

Block51
Lot31.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,600
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,900
88%
Improvement Value:$53,100
12%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,080+3.3%
2024$13,633-49.3%
2023$26,886+2.5%
2022$26,235+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft4,600DeedBook 6361, Page 797Recorded3/19/2019

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 3517, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1996