Skip to content

78 Harb Woodsville RdPennington, NJ 08534

Built 1975

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block51
Lot56.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description1SF 2AG POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,791
Acreage2.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,200
51%
Improvement Value:$266,900
49%
Total Assessment$548,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,304+3.3%
2024$16,750+1.3%
2023$16,531+2.5%
2022$16,131+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft2,791DeedBook 6499, Page 857Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,791DeedBook 6209, Page 953Recorded12/29/2014

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 5790, Page 179

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 3150, Page 194

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2470, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1975