Skip to content

9 Harbourton Ridge DrPennington, NJ 08534

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2002

Property Information

Block51
Lot56.131
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings2
ZoningVRC
Sq Footage3,885
Acreage4.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$441,300
59%
Improvement Value:$308,800
41%
Total Assessment$750,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,681+3.3%
2024$22,923+11.0%
2023$20,648+2.5%
2022$20,149+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986