Skip to content

1 Harbourton Ridge DrPennington, NJ 08534

Built 1989

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
May 25, 2001

Property Information

Block51
Lot56.17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,570
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,300
57%
Improvement Value:$295,300
43%
Total Assessment$682,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,550+3.3%
2024$20,860+5.3%
2023$19,807+2.5%
2022$19,328+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 4063, Page 164

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 2911, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2441, Page 679