Skip to content

51 Poor Farm Rd(Block 51 Lot 7.01)Pennington, NJ 08534

Built 1992
Farm (Regular)

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block51
Lot7.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
Description2SF 2UG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,591
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,800
42%
Improvement Value:$367,000
58%
Total Assessment$629,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,883+6.5%
2024$18,663-0.1%
2023$18,681+2.5%
2022$18,229+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$975,000

From:

To:

DeedBook 6254, Page 1849Recorded7/6/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$477,776
DeedBook 2976, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1992