Skip to content

206 Pleasant Valley RdTitusville, NJ 08560

Built 1994

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block52
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class17
Description1S/2FAM DWL
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,628
Acreage6.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,800
58%
Improvement Value:$244,300
42%
Total Assessment$588,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,566+3.3%
2024$17,972+6.7%
2023$16,837+2.5%
2022$16,429+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6571, Page 1268

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,628DeedBook 6221, Page 413Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$449,900
DeedBook 4025, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1994