Skip to content

238 Pleasant Valley Rd(Block 52 Lot 17)Titusville, NJ 08560

Built 1946
Farm (Regular)

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block52
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class18
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,272
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
45%
Improvement Value:$300,200
55%
Total Assessment$547,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,291+3.3%
2024$16,738-0.1%
2023$16,754+2.5%
2022$16,349+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 6410, Page 92Recorded8/5/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$518,900

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 6246, Page 798Recorded4/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 1946