Skip to content

184 Pleasant Valley RdTitusville, NJ 08560

Built 1740

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 16, 1998

Property Information

Block52
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class19
Description2SF 2AG 1OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,078
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
40%
Improvement Value:$343,200
60%
Total Assessment$573,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,096+3.3%
2024$17,517-0.1%
2023$17,534+2.5%
2022$17,110+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3427, Page 184

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 2415, Page 582

Property Built

Built

Year Built: 1740