Skip to content

23 Pleasant Val Harb RdTitusville, NJ 08560

Built 1957

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block52
Lot26.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class16
Description1SF/2AG4OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,456
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,600
83%
Improvement Value:$50,900
17%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+3.3%
2024$9,183-0.1%
2023$9,192+2.5%
2022$8,970+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,456DeedBook 6437, Page 1110Recorded4/15/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6249, Page 1690Recorded5/18/2016

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 6192, Page 1489

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 6192, Page 1489Recorded5/8/2014

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5746, Page 208

Property Sale

Sale
$394,521
DeedBook 5507, Page 290

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4923, Page 146

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3225, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1957