Skip to content

21 Pleasant Val Harb RdTitusville, NJ 08560

Built 1947

Owner
---
Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block52
Lot44.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,288
Acreage4.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,300
61%
Improvement Value:$161,500
39%
Total Assessment$414,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,095+3.3%
2024$12,676+0.8%
2023$12,582+2.5%
2022$12,277+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$765,000
Sq Ft2,288DeedBook 6601, Page 853Recorded8/22/2025

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4324, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1947