Skip to content

1407 Trenton Harb RdPennington, NJ 08534

Built 1965

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Feb 28, 2002

Property Information

Block52
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class16
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,310
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
65%
Improvement Value:$113,800
35%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+3.3%
2024$10,039-0.1%
2023$10,049+2.5%
2022$9,806+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4233, Page 52

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3470, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1965