Skip to content

1429 Trenton Harb Rd(Block 52 Lot 54)Pennington, NJ 08534

Built 1700
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2010

Property Information

Block52
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class19
Description2 DWELLS 11OB
Dwellings1
Zoning2ZON
Sq Footage2,699
Acreage4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,000
34%
Improvement Value:$582,100
66%
Total Assessment$888,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,037+3.3%
2024$27,140-0.1%
2023$27,167+2.5%
2022$26,510+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1700