Skip to content

52 Valley Rd(Block 56 Lot 6)Lambertville, NJ 08530

Built 1990
Farm (Regular)

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block56
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,639
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
43%
Improvement Value:$282,500
57%
Total Assessment$495,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,627+3.3%
2024$15,127-0.1%
2023$15,142+2.5%
2022$14,776+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$550,000
Sq Ft3,639DeedBook 6432, Page 1861Recorded3/3/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 2298, Page 93