Skip to content

29 River DrTitusville, NJ 08560

Built 1840

Owner
---
Last Sale Price
$1,371,288
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block58
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class19
Description2SF
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,378
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$373,500
48%
Improvement Value:$408,100
52%
Total Assessment$781,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,675+5.6%
2024$23,369+2.4%
2023$22,823+2.5%
2022$22,271+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,371,288
Sq Ft3,378DeedBook 6600, Page 34Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$982,500
DeedBook 5125, Page 108

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 3104, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1840