Skip to content

97 Stony Brook Rd(Block 5 Lot 12.014)Hopewell, NJ 08525

Built 1700
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block5
Lot12.014
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2SF 12OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage4,109
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
40%
Improvement Value:$357,300
60%
Total Assessment$599,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,920+5.4%
2024$17,948-0.1%
2023$17,966+14.4%
2022$15,710+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$570,000
DeedBook 6126, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1700