Skip to content

185 Van Dyke Rd(Block 5 Lot 20.01)Hopewell, NJ 08525

Built 1990
Farm (Regular)

Last Sale Price
$771,000
Last Sale Date
Jan 26, 2012

Property Information

Block5
Lot20.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2.5SF 3AG
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage3,906
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
29%
Improvement Value:$593,800
71%
Total Assessment$835,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,386+4.8%
2024$25,175-0.1%
2023$25,200+12.0%
2022$22,501+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$771,000
DeedBook 6152, Page 110

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 3447, Page 101

Property Sale

Sale
$547,000
DeedBook 2675, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1990