Skip to content

175 Pleasant Valley Rd(Unit QFARM)Titusville, NJ 08560

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block60
Lot29.01
QualifierQFARM
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage6,000
Acreage16.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$60+3.3%
2024$58-0.1%
2023$58+2.5%
2022$57+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,800,000
Sq Ft6,000DeedBook 6513, Page 1981Recorded2/2/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2693, Page 227