Skip to content

133 Pleasant Valley Rd(Block 60 Lot 4.01)Titusville, NJ 08560

Built 1700
Farm (Regular)

Last Sale Price
$434,500
Last Sale Date
Mar 18, 2015

Property Information

Block60
Lot4.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF 14OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage2,016
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
83%
Improvement Value:$53,700
17%
Total Assessment$323,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,219+3.3%
2024$9,892-0.1%
2023$9,902+2.5%
2022$9,662+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$434,500

From:

To:

DeedBook 6218, Page 373Recorded5/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1700