Skip to content

134 Church Rd(Block 61 Lot 3.01)Titusville, NJ 08560

Built 1935
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2010

Property Information

Block61
Lot3.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SCB 3UG 1OB
Dwellings1
Zoning2ZON
Sq Footage1,756
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
60%
Improvement Value:$148,700
40%
Total Assessment$373,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,798+3.3%
2024$11,420-0.1%
2023$11,431+2.5%
2022$11,155+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935