Skip to content

270 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1942

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Nov 30, 2004

Property Information

Block62.01
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,058
Acreage1.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
72%
Improvement Value:$90,500
28%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,383+8.3%
2024$9,587-0.1%
2023$9,596+2.5%
2022$9,364+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4973, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1942