Skip to content

268 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1930

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 20, 2017

Property Information

Block62.01
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,220
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,600
63%
Improvement Value:$114,900
37%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,676+8.7%
2024$8,902-0.1%
2023$8,911+2.5%
2022$8,695+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 6290, Page 174Recorded6/26/2017

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3404, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1930