Skip to content

643 Scotch RdPennington, NJ 08534

Built 1940

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jul 20, 2016

Property Information

Block62.01
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class16
Description1SF 2UG 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,332
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,200
76%
Improvement Value:$56,800
24%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,577-7.6%
2024$8,196-0.1%
2023$8,204+2.5%
2022$8,006+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 6259, Page 1641Recorded8/24/2016

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2928, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1940