Skip to content

246 Penn Harbourton Rd(Block 62.01 Lot 28)Pennington, NJ 08534

Built 1952

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 31, 1995

Property Information

Block62.01
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class17
Description1SF 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,131
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
62%
Improvement Value:$112,100
38%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247+9.0%
2024$8,487-0.1%
2023$8,495+2.5%
2022$8,289+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 2965, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1952