Skip to content

234 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block62.01
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,622
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,300
52%
Improvement Value:$170,000
48%
Total Assessment$351,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,091+8.0%
2024$10,271-0.1%
2023$10,281+2.5%
2022$10,033+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,622DeedBook 6417, Page 1664Recorded10/15/2020

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 6018, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1962