Skip to content

236 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Date
Dec 13, 2010

Property Information

Block62.01
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,820
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
49%
Improvement Value:$192,200
51%
Total Assessment$378,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,696+7.8%
2024$10,849-0.1%
2023$10,860+2.5%
2022$10,592+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960