Skip to content

303 Penn Titusville RdPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Aug 21, 2013

Property Information

Block62.01
Lot57
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,648
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,500
53%
Improvement Value:$165,500
47%
Total Assessment$349,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,018+8.0%
2024$10,201-0.1%
2023$10,211+2.5%
2022$9,964+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 6177, Page 1973Recorded9/6/2013

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 2496, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1960