Skip to content

635 Scotch RdPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2022

Property Information

Block62.01
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,558
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,900
51%
Improvement Value:$172,300
49%
Total Assessment$348,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,993+8.0%
2024$10,176-0.1%
2023$10,186+2.5%
2022$9,940+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 6197, Page 80Recorded7/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1962