Skip to content

633 Scotch RdPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block62.01
Lot69
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,318
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,900
58%
Improvement Value:$128,500
42%
Total Assessment$304,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,610+8.7%
2024$8,838+0.9%
2023$8,761+2.5%
2022$8,549+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6052, Page 376

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 6007, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1962