Skip to content

7 Hallett DrivePennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Sep 24, 2022

Property Information

Block62.01
Lot80.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18.5
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,192
Acreage2.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,500
27%
Improvement Value:$715,900
73%
Total Assessment$978,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,888+3.3%
2024$29,900-0.1%
2023$29,929+2.5%
2022$29,205-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft6,192DeedBook 6503, Page 25Recorded10/7/2022

Property Sale

Sale
$965,211
DeedBook 4490, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 2003