Skip to content

11 Hallett DrivePennington, NJ 08534

Built 2004

Last Sale Price
$1,092,500
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block62.01
Lot80.10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18.5
Description2SF/4AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,025
Acreage2.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,000
31%
Improvement Value:$569,500
69%
Total Assessment$825,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,061+3.3%
2024$25,227-0.1%
2023$25,252+2.5%
2022$24,641-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,092,500
Sq Ft5,025DeedBook 6528, Page 923Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$875,412
DeedBook 4759, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 2004