Skip to content

9 Baker WayPennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block62.02
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18.5
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,324
Acreage1.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,300
30%
Improvement Value:$604,700
70%
Total Assessment$865,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,308+3.3%
2024$26,434-10.2%
2023$29,443+2.5%
2022$28,731-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 5681, Page 195

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 4600, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 2003