Skip to content

25 Baker WayPennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$924,692
Last Sale Date
Sep 12, 2003

Property Information

Block62.02
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18.5
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,355
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,700
31%
Improvement Value:$525,400
69%
Total Assessment$758,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,933+3.3%
2024$23,168-0.1%
2023$23,190+2.5%
2022$22,629-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$924,692
DeedBook 4624, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 2003