Skip to content

1310 Bear Tavern Rd(Block 62 Lot 1.01)Titusville, NJ 08560

Farm (Regular)

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block62
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionBARNS/ARENA
Dwellings2
ZoningVRC
Sq Footage3,120
Acreage59.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$524,200
100%
Total Assessment$524,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,549+3.2%
2024$16,035-0.1%
2023$16,051+2.5%
2022$15,662+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 6471, Page 1630Recorded1/20/2022