Skip to content

292 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block62
Lot11.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,387
Acreage2.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,800
41%
Improvement Value:$395,100
59%
Total Assessment$668,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,117+3.3%
2024$20,442-0.1%
2023$20,462+2.5%
2022$19,967+2.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 2705, Page 342