Skip to content

298 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1985

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 29, 2009

Property Information

Block62
Lot11.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class19
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,965
Acreage2.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,700
42%
Improvement Value:$377,900
58%
Total Assessment$652,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,603+3.3%
2024$19,943-0.1%
2023$19,963+2.5%
2022$19,480+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 6006, Page 234

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 4037, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1985