Skip to content

2 Hallett DrivePennington, NJ 08534

Built 2018

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jan 18, 2019

Property Information

Block62
Lot12.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,785
Acreage2.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,200
41%
Improvement Value:$394,800
59%
Total Assessment$672,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,215+3.3%
2024$20,536-0.1%
2023$20,556+2.5%
2022$20,059+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,785DeedBook 6356, Page 1960Recorded2/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$320,750

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 6277, Page 953Recorded2/23/2017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5664, Page 130