Skip to content

16 Baker WayPennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$861,197
Last Sale Date
Jan 30, 2003

Property Information

Block62
Lot12.12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18.5
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,420
Acreage2.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,300
29%
Improvement Value:$644,400
71%
Total Assessment$909,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,719+3.3%
2024$27,800-0.1%
2023$27,828+2.5%
2022$27,155-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$861,197
DeedBook 4467, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 2003