Skip to content

18 Baker WayPennington, NJ 08534

Built 2004

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block62
Lot12.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18.5
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,781
Acreage2.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,300
35%
Improvement Value:$465,700
65%
Total Assessment$720,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,730+3.3%
2024$22,003-5.4%
2023$23,248+0.2%
2022$23,199-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft4,781DeedBook 6409, Page 644Recorded7/23/2020

Property Sale

Sale
$837,289
DeedBook 4968, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 2004