Skip to content

28 Baker WayPennington, NJ 08534

Built 2004

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 19, 2018

Property Information

Block62
Lot12.18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class19
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,545
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,100
31%
Improvement Value:$509,200
69%
Total Assessment$742,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,434+3.3%
2024$22,685-0.1%
2023$22,707+2.5%
2022$22,158-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft4,545DeedBook 6336, Page 561Recorded8/3/2018

Property Sale

Sale
$855,063
DeedBook 4868, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 2004