Skip to content

20 Hallett DrivePennington, NJ 08534

Built 2004

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block62
Lot12.24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18.5
Description2SF/4AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,385
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,500
31%
Improvement Value:$575,300
69%
Total Assessment$833,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,323+3.3%
2024$25,481-0.1%
2023$25,506+2.5%
2022$24,889-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft5,385DeedBook 6470, Page 381Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$906,955
DeedBook 4790, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 2004