Skip to content

423 Penn Titusville RdTitusville, NJ 08560

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block62
Lot5.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,110
Acreage5.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,800
43%
Improvement Value:$374,700
57%
Total Assessment$658,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,789+3.3%
2024$20,124-0.1%
2023$20,144+2.5%
2022$19,656-8.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft3,110DeedBook 6375, Page 1236Recorded7/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3389, Page 168