Skip to content

174 Penn Harbourton RdPennington, NJ 08534

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block63.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,716
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,500
48%
Improvement Value:$230,600
52%
Total Assessment$446,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,083+6.9%
2024$13,168-0.1%
2023$13,181+2.5%
2022$12,862+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950