Skip to content

107 Wash Cross Penn RdPennington, NJ 08534

Built 1901

Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block65
Lot11.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,771
Acreage3.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,700
66%
Improvement Value:$101,400
34%
Total Assessment$298,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,411+3.3%
2024$9,110+8.1%
2023$8,428+2.5%
2022$8,224+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6455, Page 600

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6052, Page 240

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2947, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1901