Skip to content

110 Johnstone DrPennington, NJ 08534

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$511,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block69.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,094
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,700
47%
Improvement Value:$225,000
53%
Total Assessment$427,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,502+7.3%
2024$12,582+4.9%
2023$11,997+2.5%
2022$11,707+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$511,000
Sq Ft2,094DeedBook 6598, Page 966Recorded7/23/2025

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 3070, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1969