Skip to content

209 Ingleside AvePennington, NJ 08534

Built 1957

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Nov 26, 1986

Property Information

Block69.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,524
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
54%
Improvement Value:$152,600
46%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,374+8.0%
2024$9,602+4.9%
2023$9,156+4.1%
2022$8,794+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 2366, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1957